top of page

OZKilometre v pohybe

Občianske združenie Kilometre v pohybe bolo založené v roku 2018. Cieľom združenia je podporovať aktívny životný štýl v prírode. Týka sa to najmä turistiky, bežeckého lyžovania, behu a ďalších voľnočasových aktivít, ktoré sa odohrávajú v prírode, približujú ľudí k prírode a podporujú tak trvalo udržateľné chápanie prírody. Chceme tiež propagovať udržateľný, ekologický a k prírode šetrný cestovný ruch a podporovať infraštruktúrne projekty, ktoré sprístupňujú prírodné oblasti udržateľným a ekologickým spôsobom. Nórsky príklad "FRILUFTSLIV" slúži ako vzor.

Našim prvým väčším projektom bolo zorganizovanie lesného behu "Maritónu"  26.10.2019 za účasti viac ako 100 bežcov.

Fantastickú atmosféru Vám priblížia fotky na tomto linku:

https://www.facebook.com/photo?fbid=10220509788391672&set=a.10220509785551601

Tento náš projekt pokračuje a viac informácii nájdete na webe: https://mariton.sk/

Naše aktivity sústreďujeme do oblasti južnej strany Nízkych Tatier a v máji 2020 sme využili možnosť vziať do dlhodobého prenájmu chatu Kamila spolu s priľahlým vlekom. Tento areál spolu s rekreačnou oblasťou Krpáčovo majú veľký potenciál na rozvoj cestovného ruchu v súlade s ochranou prírody a enviromentálnym vzdelávaním. Viac omprojekte na tomto linku: https://www.youtube.com/watch?v=Bhzc0pcJw9g&t=13s

V rokoch 2022/2023 rekonštrukcia verejného grilu, inštalácia verejne prístupnej nabíjacej stanice pre e-bicykle a nové značenie turistického chodníka Horná Lehota - Krpáčovo. To sa uskutočnilo s podporou Ekopolisu a množstva dobrovoľníkov.

Od roku 2022 sa na lúkach v okolí Chaty Kamila pasú ovce, aby sa lúky udržiavali, nezarastali a aby sa zachovala biodiverzita lúk.

Keďže chata bola niekoľko rokov mimo prevádzky potrebovala rekonštrukciu a modernizáciu. Za týmto účelom sme vypracovali pre nadácie Startlab a Baumit projekty, ktoré boli úspešne.

 Aj na tomto mieste by sme sa chceli poďakovať všetkým podporovateľom, ktorí nás podporili na www.startlab.sk

 

Ak sa vám naša práca a projekty páčia, môžete nás podporiť priamo darom. Veľmi vám ďakujeme!

OZ Kilometre v pohybe, Bystricky rad17, 96001 Zvolen
IČO: 52098168, Fio banka IBAN: SK0783300000002701559965, SWIFT/BIC: FIOZSKBAXXX

Vopred Vám ďakujeme.

Marko.jpg

Marko:

Marko ako rodený Nemec našiel na Slovensku svoju druhú domovinu. So svojou slovenskou manželkou a dvoma deťmi žije striedavo vo Zvolene a v Hornej Lehote. Na srdci mu leží hlavne rozvoj prírodného trvalo udržateľného cestovného ruchu. Marko miluje turistiku a bežkovanie. Jeho srdcovkou je UNESCO-biosferická rezervácia Poľana a krajina v okolí Hornej Lehoty a Krpáčova na južnej strane Nízkych Tatier.

IMG_3667.jpg

Vlado: 

Vlado pripravuje a predkladá v našom Občianskom združení projekty, ktoré prispievajú k rozvoju mikroregiónu Krpáčovo - Horná Lehota.

Hoci je pôvodom z východného Slovenska a mnoho rokov žije v zahraničí,, južná strana Nízkych Tatier sa stala jeho obľúbeným regiónom na Slovensku.

bottom of page